Garajda üretmek

Hiç çalışmadan hayatının bir sonraki gününü de aynı şartlarla sürdürmek isteyen insanlar gördüm. “Garaj kafasında iş yapmak” isteyen insanlarla çalışma fırsatı yakaladım. “Üretmek için garaj sahibi olmanıza gerek yok” diyerek kendince çabalayan insanları küçük görenlere, hatta “iyi işler Amerika’dan çıkıyor, çünkü adamların garajı var abi!” diyenlere dahi rastladım.

Kendi garajı olanlardan kaçının üretmeye ilgisi vardır diye düşünüyor insan. Bir garajı olsa cuma akşamı kopmak yerine sarı ışıklar altında vaktini yersiz uğraşlarla harcamak isteyen kaç kişi olabilir? Modern yaşam insanı pek çok şey içersinde hiçbir şey yapmadan yaşayabilecek kadar şımartabiliyor. Fakat üretmek, hele ki sıradan dünyanın gereksiz dertleri olmadan üretebilmek, güzel bir macera.

Bir garajda üretmek, masanın temiz kalmasına değil yaptığın işin güzel olmasına dikkat etmektir. Akşam yemeğinde gideceğin restoranı düşünmek yerine yemeğini yerken yapacağın işe kafa yorabilmektir. Kaçtığın on bin şey seni kovalarken düz duvarlara bakıp renkli rüyalar görebilmektir. İnsanların öveceği bir iş yapmak yerine, yaptığın iş kendince kusursuz olduğunda rahat uyuyabilmektir. Yaptıklarını düşünüp mutlu olmak yerine yapmak istediklerini düşünerek dertlenmektir.

Garaj bir ruh hali, bir düşünce yapısıdır.

Sıradan olanın daha kolay olduğu, kolay olanın daha çok ödüllendirildiği şu dünyada yeni bir şey deneyebildiğin herhangi bir alandır. Kimi için bir ofis, kimi için bir salon, kimi için kafeler, kimi içinse koyu bir ağaç gölgesidir.

Şu an kimselerin olmadığı yazlık bir sitenin üç katlı herhangi bir evinde, beş takıntılı insan ile birlikteyim. Bir tanesi önümde sigara içiyor, diğerleri içeride bilgisayar başında, ben de serin havada hamakta uzanıyorum. Ayaklarım buz gibi.  Bilgisayarda kalitesiz kayıtları olan şarkılar dönüyor. Tüm sorumlulukları bırakıp hayatın yükünden sıyrılmaya çalıştığımız iki haftanın beşinci günündeyiz. Uyumamıza yaklaşık üç , uyanmamıza ise yaklaşık sekiz saat var. Ofisten taşıdığımız masaları kurduğumuz salonda, bol abur cubur ile bilmediğimiz işlere kafa yoruyoruz.

Bence ne huzurluyuz, ne de mutlu. Ama tutku başka türlü güzel şey.

Ekran Resmi 2013-09-11 01.53.32 Ekran Resmi 2013-09-11 01.55.20 Ekran Resmi 2013-09-11 01.57.46

11IMG_9559 IMG_7147

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s